Νέες ελληνικές προκρίσεις για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο

Νέες ελληνικές προκρίσεις για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο

Μέχρι τώρα 82 αθλητές και αθλήτριες έχουν εξασφαλίσει την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες…

Δύο ακόμα Έλληνες αθλητές, ο Μίλτος Τεντόγλου και η Λίλη Αλεξούλη εξασφάλισαν την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο!

Ένα μεγάλο άλμα στα 8.19μ είχε στα Παπαφλέσσεια ο Μίλτος Τεντόγλου και έγινε ο κορυφαίος έφηβος στο κόσμο και στην Ευρώπη ενώ στη κατηγορία ανδρών είναι 2ος στην Ευρώπη και 10ος στο κόσμο! Η επίδοσή του είναι όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες (όριο 8.15μ) ενώ έγινε ο 6ος αθλητής όλων των εποχών στην Ελλάδα και φυσικά η επίδοσή του είναι Πανελλήνιο Ρεκόρ εφήβων «παίρνοντας» το ρεκόρ από τον Λούη Τσάτουμα που ήταν 7.93μ από το 2001.

Επίσης ατομικό ρεκόρ με άλμα στο μήκος 6.78μ είχε η Λίλη Αλεξούλη, επίδοση που είναι και όριο για τους Ολυμπιακούς αγώνες.

Μέχρι τώρα 82 αθλητές και αθλήτριες έχουν εξασφαλίσει την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες:

Στίβος 22
Κώστας Φιλιππίδης (επί κοντώ)
Κατερίνα Στεφανίδη (επί κοντώ)
Νικόλ Κυριακοπούλου (επί κοντώ)
Λυκούργος Τσάκωνας (200μ.)
Μαρία Μπελιμπασάκη (200μ.)
Αντώνης Μάστορας (ύψος)
Κώστας Μπανιώτης (ύψος)
Κώστας Δουβαλίδης (110μ. εμπόδια)
Αλέξανδρος Παπαμιχάηλ (50χλμ. και 20χλμ. βάδην)
Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (20χλμ. βάδην)
Δέσποινα Ζαπουνίδου (20χλμ. βάδην)
Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (δίσκος)
Σοφία Ρήγα (μαραθώνιος)
Ράνια Ρεμπούλη (μαραθώνιος)
Χριστόφορος Μερούσης (μαραθώνιος)
Βούλα Παπαχρήστου (τριπλούν)
Νίκος Σκαρβέλης (σφαίρα)
Αλεξία Πάππας (10.000)
Παναγιώτα Τσινοπούλου (20χλμ. βάδην)
Παναγιώτα Βλαχάκη (Μαραθώνιος)
Μίλτος Τέντογλου (μήκος)
Λίλη Αλεξούλη (μήκος)

Κολύμβηση 12
Κριστιάν Γκολομέεφ (50μ. και 100μ. ελεύθερο)
Στέφανος Δημητριάδης (200μ. πεταλούδα)
Οδυσσέας Μελαδίνης (50μ. ελεύθερο)
Ανδρέας Βαζαίος (200μ. μικτή ατομική)
Παναγιώτης Σαμιλίδης (200μ. πρόσθιο)
Νόρα Δράκου (50μ. ελεύθερο)
Σπύρος Γιανιώτης (10χλμ. μαραθώνια κολύμβηση)
Κέλυ Αραούζου (10χλμ. μαραθώνια κολύμβηση)
Αννα Ντουντουνάκη (100μ. ύπτιο)
Απόστολος Χρήστου (100 ύπτιο)
Δημήτρης Κουλούρης (200μ. πρόσθιο)
Χρήστος Κατραντζής (4Χ100 ελεύθερο)

Συγχρονισμένη Κολύμβηση 2
Ντουέτο

Υδατοσφαίριση 13
Εθνική ομάδα των ανδρών

Ιστιοπλοΐα 7
Βύρωνας Κοκκαλάνης (RS:Χ)
Τζέλη Σκαρλάτου (RS:Χ)
Παύλος Καγιαλής,
Παναγιώτης Μάντης (470)
Γιάννης Μιτάκης (Φιν)
Σοφία Μπεκατώρου – Μιχάλης Πατενιώτης (Νacra 17)

Σκοποβολή 2
Άννα Κορακάκη (αεροβόλο πιστόλι)
Ευθύμης Μίττας (σκητ)

Κωπηλασία 6
Κατερίνα Νικολαΐδου,
Σοφία Ασουμανάκη (διπλό σκιφ γυναικών)
Γιάννης Χρήστου, Γιώργος Τζιάλας, Διονύσης Αγγελόπουλος, Γιάννης Τσίλης (τετράκωπος ανδρών)

Γυμναστική 9
Λευτέρης Πετρούνιας (ενόργανη)
Bλάσης Μάρας (ενόργανη)
Βαρβάρα Φίλιου (ρυθμική)
Βάσω Μιλλούση (ενόργανη)
Εθνική ομάδα ανσάμπολ (Σταυρούλα Σαμαρά, Ελένη Δόικα, Μιχαέλα Μεταλλίδου, Ιωάννα Αναγνωστοπούλου, Ζωή Κοντογιάννη)

Ποδηλασία 3
Γιάννης Ταμουρίδης (ποδηλασία δρόμου)
Xρήστος Βολικάκης (ποδηλασία δρόμου)

Αντωνιάδης Δημήτρης ή Περικλής Ηλίας (ορεινή ποδηλασία)

Ξιφασκία 2
Βάσω Βουγιούκα
Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου

Επιτραπέζια Αντισφαίριση 1
Παναγιώτης Γκιώνης

Πάλη 1
Μαρία Περβολαράκη

Tζούντο 2
Ηλίας Ηλιάδης
Ρομάν Μουστόπουλος

Πηγή: newsit.gr

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*